A láb tisztítása

Cukorbetegség lábápolás

Lábápolás - Útmutató cukorbetegeknek Cukorbetegség lábápolás cukorbetegség lábápolás láb A cukorbetegség az egész szervezetet érinti, és egyik következménye lehet az idegműködés károsodása, melynek jelei — panaszai és tünetei — legtöbbször elsőként a lábakon figyelhetők meg. Ez utóbbi következtében a bőrön létrejövő sérülések észrevétlenül maradhatnak, így megfelelő ellátásuk, letisztításuk is elmarad.

Különösen jelentősek e szempontból a nehezebben hozzáférhető területek, mint pl.

A problémák kialakulása

Ha a szükséges ellátás elmarad, ezekből az önmagukban általában jelentéktelen, felszínes sebekből, hámhiányokból gyorsan terjedő — sokszor a mélyebben fekvő szövetek felé törő — gyulladások alakulnak ki, melyek a csontokat, ízületeket is károsíthatják. A kezelés fontossága megkérdőjelezhetetlen E szövődmények hatékony kezelésének legfontosabb feltétele a korai stádiumban történő felismerés.

A helyes lábápolásra vonatkozó javaslatok betartásával azonban a diabéteszes láb kialakulása meg is előzhető. A megelőzés lehetőségeit foglalják össze az alábbi tanácsok, melyeket cukorbetegség lábápolás kérdés vezető szakembereivel együttműködve állítottunk össze.

Kérjük, fogadja meg tanácsainkat egészsége megőrzése érdekében! Általános tanácsok 1. A láb higiéné betartása mellett fontos a lábak keringésének és az idegműködés szűrő jellegű ellenőrzésének rendszeres elvégzése is.

Fontos, cukorbetegség lábápolás kezelőorvosa évente legalább egyszer elvégezze ezeket cukorbetegség lábápolás vizsgálatokat!

diabetes thesis topics cukorbetegség és a szív kezelés

Az idegműködés kimutatható károsodása esetén — még ha a láb ép és sérülésmentes is — mód van kímélő cipő felíratására. A kímélő, illetve gyógycipő hasznos segédeszköz, de emellett ugyanolyan fontos a láb rendszeres önvizsgálata, és a szénhidrát-anyagcsere ellenőrzése.

Kialakult idegműködési zavar ún. A neuropathiás károsodás gyógyszeresen is javítható.

magas vérnyomás kezelésére cukorbetegség második típusú egészségügyi cukorbetegség abba a kezelést

E készítmények pl. Milgamma® Magyarországon is széles körben hozzáférhetők.

Csuth Ágnes, családorvos A száraz bőr komoly veszélyforrást jelenthet, hiszen a hámréteg fontos védőfunkciót lát el a fertőzések megelőzősével kapcsolatosan, így ennek sérülése, akár apró sérülések formájában is behatolási kaput jelent a kórokozóknak. A láb tisztítása A lábat naponta kell kíméletesen mosni, mely után az ujjközöket minden esetben gondosan szárazra kell törölni, megelőzve a gombák megtelepedését.

Fel kell hívnunk azonban figyelmét, hogy a leghatékonyabb gyógyszertől is csak az anyagcsere tartós egyensúlyának biztosításával együtt várható javulás! A láb mindennapos átvizsgálása 4.

Lábápolási tanácsok cukorbetegeknek

Vizsgálja meg, nem alakult-e ki gombás fertőzés a körmökön — erre utalhat a körömlemez megvastagodása, egyenetlenné válása, sárgás elszíneződése, törékenysége vagy az ujjak közötti fehér felrakódás, fájdalmas berepedések, gyulladásra utaló vöröses, viszkető-égő területek — illetve nincs-e egyéb eredetű hámhiány, sérülés, gyulladás.

A legkisebb sebzés, sérülés esetén is keresse fel orvosát, cukorbetegség lábápolás szakszerű ellátása céljából!

A problémák kialakulása Hogyan őrizheti meg lába egészségét? Lábproblémával gyakran találkozhatunk olyan embereknél, akik évek óta cukorbetegek. Ennek az az oka, hogy a magas vércukorszint károsítja a lábat ellátó idegeket és ereket.

Vizsgálja meg naponta cukorbetegség lábápolás talpát is! Ehhez a legegyszerűbb segédeszköz egy megfelelő nagyságú tükör. Lábával kapcsolatos bármely panasz esetén konzultáljon kezelőorvosával! Naponta végezzen lábtornát! Erre igen alkalmas segédeszköz lehet egy vékony hengeres ceruza, melyet ujjaival megfog és felemel, majd visszatesz. E mozdulatok segítenek az ujj- és talpizomzat megfeszítésében és ellazításában.

Hogyan őrizheti meg lába egészségét?

Napi bőrápolás 9. A szénhidrátanyagcsere-zavar következtében kialakuló neuropathia idegműködési zavar egyik következménye a bőr szárazzá válása, a verejtékmirigyek csökkent működése. Ennek következtében csökken a bőr védekező funkciója. A száraz bőr viszket, vakarás következtében apró sérülések keletkezhetnek, ami fertőzések kiindulási helye lehet. Emiatt fontos a bőr lipid- azaz zsiradéktartalmának rendszeres pótlása.

Bőrápoláshoz magas lipidtartalmú emulziót használjon, melyek természetes zsírokat pl. Fontos, hogy a választott készítmény illatanyagmentes legyen, ne allergizáljon.

Kerülje az alkoholtartalmú tisztítószereket, detergenseket, szappanokat, mert ezek fokozzák a bőr szárazságát. Cukorbetegség lábápolás cukorbetegség lábápolás bőr érzékenyebb, allergiás reakció is hamarabb kialakulhat, ezért illatanyagmentes cukorbetegség lábápolás szereket, kozmetikumokat használjon.

Komplex cukorbeteg lábellátás

Használjon szappanmentes mosakodószert! Krémezze be naponta bőrét, különös gondot fordítva a lábakra! Köröm- és lábápolás Lábmosás után gondosan törölje szárazra lábait! Ügyeljen arra, hogy az ujjak közeit is szárazra törölje. Óvakodjon viszont a túl erélyes törléstől, mert a felázott bőr könnyen szakad, s így repedések, sérülések alakulhatnak ki!

A diabéteszes láb

Bőrkeményedések eltávolítására ne használjon ollót, kést vagy egyéb vágószerszámot! Ezek használata ugyanis a környező területek vagy a mélyebben fekvő rétegek sérülését okozhatja.

vércukorszint mérő gyógyszertár cukor cukorbetegség trofikus fekély kezelésére

Körmeit ne vágja, inkább használjon reszelőt! Körmeit lehetőleg egyenesre reszelje le, azaz ne a megszokott ívelt formájúra, hogy elkerülje a sérüléseket a körömszéleken.

Diabéteszes láb kezelése - Cukorbetegközpont

Egyenesre történő kiképzéssel a körmök széli benövése is nagyrészt megelőzhető. Habkövét rendszeresen, gyakran cserélje!

Tartós használatkor ugyanis fertőző gombatelepek tapadhatnak meg rajta. Milyen cipőt vegyek?

Diabéteszes láb tünetei

A cipő legyen mindenekelőtt kellően tág, kényelmes és megfelelő méretű. Nem szabad a lábat a cipőbe belepréselni! Új cipőt lehetőleg a késő délutáni órákban vásároljon, amikor a láb — az egész napi terheléstől — a legszélesebb.

Fontos a lábak rendszeres igénybevétele! Sétáljon naponta legalább egy órát!