Cukorbetegség csontritkulás. Cukorbetegség és csonttörés
Tartalom
Ha ön cukorbeteg, a csonttörés még nagyobb kockázat
Cukorbetegség vizsgálatok Mivel járhat a csontritkulás? Csontritkulás előfordulhat önálló, elsődleges elváltozásként primer oszteoporózisilletve egyéb betegségek részjelenségeként, másodlagos formában szekunder oszteoporózisok. Ez utóbbiak részben hormonális pl. Az elsődleges csontritkulás nőkben a változás kora körül válik gyakoribbá, de férfiakon is jellemzően az öregedés részjelenségeként fordul elő.
Figyelem! Felnőtt tartalom!
Ritkábban idiopátíás, azaz pontosan nem ismert eredettel is megjelenhet — mindkét nemben — fiatalabb életkorban is. Korábban az elsődleges csontritkulás egészét tisztázatlan kóreredetűnek gondolták, újabb kutatások azonban hátterének számos vonatkozását feltárták.
Mire kell odafigyelniük a nőknek? A női nem szempontjából elsősorban a változás kora körüli perímenopauzásilletve az azt követő poszt-menopauzás csontritkulásnak van jelentősége, ezért itt a továbbiakban e kérdéskörrel, az ún. Megemlítjük, hogy bizonyos körülmények között az alább részletezett élettani csontvesztés felgyorsulhat, ezt a szaknyelv akcelerált oszteoporózisnak nevezi.
Magyar Diabetes Társaság
Kutatási eredmények! Az élettani csontvesztés a Férfiakon e felgyorsult csontvesztés csak később, a Miben más a cukorbetegeknél a csontritkulás? Cukorbetegekben a csont ásványianyag-tartalma nemzetközi jelzése az angol bone cukorbetegség csontritkulás density kifejezésből: BMD — az adatok többsége szerint — a változás kora előtt érdemben nem különbözik a cukorbetegség csontritkulás cukorbetegekétől, tartósan fennálló rossz anyagcserehelyzet esetén azonban csökkent mértékű lehet.
Egyes adatok ezzel ellentétesen, a csontritkulás valamivel gyakoribb előfordulásáról számolnak be, s azt részben egy, a csontot felépítő oszteoblasztok által termelt anyag, az oszteokalcinképződés csökkenésével hozzák összefüggésbe.
A menopauza utáni időszakban a 2-es típusú cukor betegek BMD értékét magasabbnak találták azonos korú nem cukorbetegekéhez képest aminek a nagyobb testtömeg egyik magyarázata lehet. Ez ellentmondásnak tűnhet a fent írtakhoz képest, pedig cukorbetegség csontritkulás az: a fentiekben általánosságban cukorbetegség csontritkulás a csontvesztés élettanáról, de nem említettük, cukorbetegség csontritkulás annak mértékét más tényezők -fizikai aktivitás, dohányzás, kalcium- és D-vitamin-bevitel, étrend stb.
Nagyobb testtömeg túlsúly esetén, elsősorban ún. Cukorbetegség milyen hatással van más betegségekre?
Dr. Tamasi József
Mindent összevetve, ez idő szerint nincs elegendő adat arra vonatkozóan, hogy cukorbetegekben a csontritkulás gyakoribb vagy súlyosabb mértékű lenne a nem cukorbetegekénél.
A teendők, javasolt cukorbetegség csontritkulás gyakoriság és kezelési lehetőségek a két csoportban alapvetően azonosak.
Egy másik adat ennek némileg ellentmondóan 2-es típusú cukorbetegekben a csípőtáji törések gyakoriságát a nem cukorbetegekével szemben 1,7, az l-es típusú cukorbetegségben közel szeresnek írja. Okként a csontok kisér-károsodását, gyulladásos tényezők fokozott termelődését vetik fel.
A csontritkulás és civilizációs betegségek / 2010.04 - Ea.:pskozmetika.huáry Adrienne reumatológus
Hogyan előzhető meg a csontritkulás? E helyütt is hangsúlyoznunk kell a csontritkulás megelőzésének, illetve az élettani folyamatok mérséklésének általános irányelveit, a rendszeres fizikai aktivitás, vegyes összetételű, tejtermékekben, zöldség- és gyümölcstartalomban gazdag táplálkozás, a szükséges ásványianyag- nyomelem- és vitaminbevitel biztosításának szükségességét, a dohányzás lehetőség szerinti elhagyását vagy az elérhető legkisebb mértékűre történő csökkentését.
Hormonpótlás cukorbeteg nőknél.